Alerjik Astım

Alerjik Astım

Alerjik astım, çeşitli uyarıcılar nedeniyle solunum yollarını meydana getiren bronşların kasılarak daralması veya balgam gibi yapışkan sıvıların hava yollarını tıkaması nedeniyle oluşan nefes darlığıdır.

Hava yollarında mikrobik olmayan sürekli bir iltihaplanma söz konusudur.

Hasta kriz geldiği zaman soluk almakta zorluk çektiğini zanneder ama gerçekte nefes vermekte zorluk çeker. Hassas kişilerde bu durum gece ve sabahın erken saatlerinde, ıslık sesi çıkararak solunum, soluk almada zorluk ve öksürüğe yol açar.

Astım çocukluk çağında başlayabilir, genellikle alerji ile birliktedir. Hastalık her yaş grubundan kişileri etkilemekte ve bazı durumlarda ölüme bile sebebiyet vermektedir.

Astım tedavisinde akupunktur, serum tedavileri, beslenmenin düzenlenmesi ve nefes terapi uygulamaları iyileşmeye destek verir Akupunktur tedavisi bronş genişletici ve mukoza ödemini giderici etki yaratır. Bu etki astım tedavisinde akupunkturun krizi giderici olarak kullanılmasını sağladığı gibi, krizin oluşmasını engelleyici olarak ta kullanılmasını sağlar. Beslenmenin kalıcı bir şekilde düzenlenmesi vücudun savunma sistemini güçlendirir ve alerjinin kontrolüne katkı sağlar. Hastalığın psikolojik sebepleri ile mücadele edilerek tedavi desteklenmelidir.