Alerjik Astım

Alerjik Astım

Alerjik astım, çeşitli uyarıcılar nedeniyle solunum yollarını meydana getiren bronşların kasılarak daralması veya balgam gibi yapışkan sıvıların hava yollarını tıkaması nedeniyle oluşan nefes darlığıdır.

Hava yollarında mikrobik olmayan sürekli bir iltihaplanma söz konusudur.

Hasta kriz geldiği zaman soluk almakta zorluk çektiğini zanneder ama gerçekte nefes vermekte zorluk çeker. Hassas kişilerde bu durum gece ve sabahın erken saatlerinde, ıslık sesi çıkararak solunum, soluk almada zorluk ve öksürüğe yol açar.

Astım çocukluk çağında başlar, alerji ile birliktedir. Hastalık her yaş grubundan kişileri etkilemekte ve bazı durumlarda ölüme bile sebebiyet vermektedir.

Astım tedavisinde amaç sadece şikayetlerin giderilmesi olmamalıdır. Yakınmaları giderip hastayı rahatlatan ama hastalığın ilerlemesini ve doğal yaşama geri döndürmeyen bir tedavi hastaya fayda değil aksine zarar vermiş olur. Çünkü sıkıntıları geçmiş olan hasta kendini iyi olmuş hisseder ve çare aramayı bırakıp, doğru tedaviye başlamak için zaman kaybetmiş olur.

Kliniğimizde yapılan akupunktur, beslenmenin düzenlenmesi ve nefes terapi uygulamaları ile  ile tam ve kalıcı bir tedavi sağlanır. Akupunktur tedavisi bronş genişletici ve mukoza ödemini giderici etki yaratır. Bu etki astım tedavisinde akupunkturun krizi giderici olarak kullanılmasını sağladığı gibi, krizin oluşmasını engelleyici olarak ta kullanılmasını sağlar. Beslenmenin kalıcı bir şekilde düzenlenmesi vücudun savunma sistemini güçlendirir. Nefes terapi bu tedavileri destekler.