Visseral Manuel Terapi

Visseral Manuel Terapi

Visseral manuel terapi nedir?

Visseral manuel terapi( İç organların elle tedavisi) ellerin yardımı ile uygulanan, iç organların ciltte yansıma bölgelerini değerlendirerek hastalık tanısı koyma ve tedavi etme yöntemidir.

Herhangi bir iğne, enjeksiyon veya ilaç içermeyen ve eğitimli ellerde yapılan doğru uygulama ile bilinen bir yan etkisi olmayan bu yöntem vücuttaki fonksiyonel (normal çalışma) ve yapısal dengesizliklerin giderilmesinde kullanılabilmektedir..

Visseral manuel terapinin uygulandığı durumlar nelerdir?

Organların sarkması, yer değiştirmesi, şişkinlik ve bası oluşturmasıyla ortaya çıkan ağrı, sindirim sistemine ait sorunlarda kullanılabilir. Hepimiz çevremizde ‘sürekli karın ağrısı çeken ancak tetkiklerde hiçbir şey bulunamayan’, ‘ağrıları olan ancak yapılan her türlü müdahaleye rağmen bundan bir türlü kurtulamayan’ kişilerin yakınmalarını duymuşuzdur. Özellikle, altta yatan belli bir organik neden bulunamayan vakalarda visseral manuel terapi bir seçenek olabilir. Bazen tek başına bazen bazı teknikler ile kombine edilerek çeşitli sorunlara çözümünde kullanılabilir. Visseral manuel terapide amaç ağrıyı ortadan kaldırmaktan ziyade ağrıya sebep olan nedenleri bulup onları düzeltmektir. Sorunun kaynağı bulunup tedavi edildiğinde, ağrı da ortadan kalkar. Yıllar süren diyet değişiklikleri ve ilaç kullanımlarına rağmen düzelmeyen barsak sorunlarında, özellikle kabızlık durumlarında bu terapiden faydalanılabilir.. Depresif durumlarda, duygulanım problemlerinde visseral manuel terapi uygulanabilmektedir.

Bir diğer uygulama alanı ise bebeklerde baş belası olarak bilinen kolik ve fonksiyonel karın ağrısıdır. 

Visseral manuel terapi bacak ve ayaklardaki dolaşımın rahatlamasına yardımcı olur. Lenfödem masajı ile birlikte uygulanabilir. Kalp, akciğerler, meme, tiroid de karın organları dışında manuel visseral terapi uygulanabilen organlardır. Operasyonlardan sonra oluşmuş yapışıklıklara bağlı sorunlar, fıtık (herni), endometriozise bağlı yapışıklıklar, fibromiyalji, şiddetli menstruasyon ağrıları, reflü ,iç organ sorunları yansımasıyla gelişen bel sırt ağrıları, huzursuz bacak sendromu, FMF, çocukluk çağı gece işemeleri, vertigo, kalp ritm bozukluklarında da tedaviye yardımcıdır. Akupunktur, nöral terapi, kinezyotape( ağrı bantları), manuel terapi, postizometrik gevşeme egzersizleri eklenerek etkinliği arttırılabilir.

Bu tedavide, genel vücut sağlığının korunması için organ fonksiyonlarının düzgün olmasının sağlanmasına çalışılmaktadır. Dolayısı ile aralıklı yapılan visseral manuel terapi ile ortaya çıkabilecek sistemik problemlerin de önlenebileceği savunulmaktadır. Eklem problemleri için safra kesesinin, sinir sistemi dengelemesi için karaciğerin, metabolizmanın düzenlenmesi için pankreasın, sindirim ve emilim problemlerinin giderilmesi ya da önlenmesi için bağırsakların, mesane prostat kaynaklı problemlerde önleyici ve bazı durumlarda tedavi edici olması açısından alt karın bölgesinin uyarılması önerilmektedir. Bu uyarılar visseral manuel terapi ile yapılabilir.