Sigara Bağımlılığı Tedavisi

Sigara Bağımlılığı Tedavisi

Sigara dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunudur ve içinde yüksek oranda bulunan nikotin bağımlılık yapar.

Sigara içmenin ruhsal ve davranışsal yönleri olduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Bu faktörler yeterince incelenmezse, nikotin yoksunluğu geçtikten sonra kişi tekrar sigaraya başlayabilir

Kliniğimizde sigara bağımlılığının fiziksel, ruhsal ve zihinsel bağımlılık yaptığı göz önüne alınarak çok boyutlu bir destek tedavisi uygulanmaktadır. Önce arınma (detoks) diyeti  ve sonrası hacamat ile vücutta genel temizlenme (detoks) yapılır ve ilk aşama tamamlanır. Sigaranın birikmiş zararlı etkilerini yok etmek için beslenmede kişiye özel düzenleme ve eğitim yapılır.

Fiziksel bağımlılığı aşmak için kulak akupunkturu ile nikotin noktası uyarılarak sigara içmemekten kaynaklanan rahatsızlıklar giderilir ama nikotinin zararları oluşmaz.

Ruhsal bağımlılığı aşmak  ve sigara ile bağı kesmek için kişi hipnozla desteklenir. Böylece sigara içimi ile elde edilen rahatlama daha sağlıklı yollarla sağlanır.

Zihinsel bağımlılığı aşmak için kişi, bilişsel terapi ile desteklenir ve sigara ile ilgili düşünceleri ve olumlamaları değiştirilir. Böylece kalıcı bırakma sağlanır.

Sigara bağımlısı olan kişinin çevresindeki pasif içiciler içinde arınma diyeti ile temizlenme sağlanır.

Pasif içici: Sigara kullanmayan ama sigara dumanına maruz kalan kişidir. Pasif içici olmanın etkileri sigara dumanına maruz kalmanın zamanı, yoğunluğu ve sıklığına göre değişmekle beraber her yıl milyonlarca insan sigaranın neden olduğu hastalıklar nedeni ile ölmektedir.

  • Tütün dumanına maruz kalmak kanser, kalp hastalıkları ve KOAH gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.
  • Çocuklar tütün dumanının zararlı etkilerine karşı çok daha hassastırlar.
  • Tütün dumanına sadece 30 dakika bile maruz kalmak, uzun süreli sigara kullanıcılarında beliren fiziksel etkileri ortaya çıkarmaktadır.