Hacamat

Hacamat

Hacamat nedir

Hacamat çok eski zamanlardan günümüze gelmiş, Peygamberimizin (sav) kendi sağlığı için kullandığı ve ümmetine de tavsiye ettiği, modern tıbbın desteklediği, Avrupa ve Amerika ‘da uygulanan etkili bir tedavi şeklidir.

Hacamat hızlı, etkili ve direk bir (temizlenme) detoks yöntemidir.

Tüm bedenin zinde olması ve sağlıklı kalması için detoks gereklidir. Bu da daha az uyku ve dinç bir yaşam demektir. Dışarıdan alınan ağır metaller, toksinler, kullanılan ilaç ve hormonlu, katkılı gıdalar bağışıklık sistemini etkileyerek hastalıklara sebep olur. Bu kötü etkiler karaciğer, akciğer, böbrek ve cilt tarafından yok edilmeye çalışılır (detoks). Toksin miktarı detoks kapasitesini aşarsa uygun yerlerde depolanır ve zamanla buralarda sorunlara yol açar. Toksinlerin en çok depolandığı yerler hareketsiz bölgelerdeki cilt altıdır (sırt bölgesi gibi). Hacamatla toksinler ve ağır metaller direk dışarı alınır. Yapılan çalışmalarda hacamat kanında civa, kurşun, aliminyum vb ağır metaller tespit edilmiştir.

Hacamat damarları iyileştirir ve açar.

Damarları iyileştirdiği ve kan akımını arttırdığı için tansiyonu düşürür, kolsterolü düşürür, yara (ülser) iyileşmesini hızlandırır. Kan üretimini düzenler ve kan üreten karaciğer, dalak ve kemik iliğini uyarır. Göze canlılık verir. Bağışık sistemini güçlendirip hastalıklardan korunmayı sağlar.

Hacamat kronik organ hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir uygulamadır.

Organların ciltte yansıma bölgeleri vardır (headzone etkisi). Bu bölgeler uyarılarak ilgili organdaki (karaciğer, sindirim organları, akciğer, kalp vb) tamir mekanizmaları çalıştırılır. Hacamat sonucu ilgili organa kan akımının artmasıyla daha çok oksijen ve besin gittiği için  iyileşme sürecine katkıda bulunulur.

Hacamat psikolojik problemlerin iyileştirilmesinde kullanılır.

Akupunktur felsefesine göre her organın duygusal bir karşılığı vardır. Mesela akciğer kederin,  karaciğer öfkenin, böbrek korkunun evidir. Zihin ve beden bir bütün olduğu için çok kederlenenler, üzülenler verem, astım gibi akciğer hastalıklarına yakalanmaya meyilli olur; akciğer hastası olan insanlar kederli, depresif olurlar. Bu nedenle ilgili organın ciltteki yansıma noktasına hacamat yapılarak psikolojik problemlerin çözümüne katkıda bulunulabilir. Uykusuzluğa iyi gelir.

Hacamat ağrı tedavisinde etkili bir yöntemdir.

Kaslardaki sertlik ve ödemi çözdüğü için hacamat bugün ağrı tedavisinde ( migren, bel-boyun fıtığı, eklem ağrıları) sık kullanılmaya başlanan bir yöntemdir. Kramp ve kulunçlara iyi gelir.

Hacamat vücudun hangi bölgelerine yapılır?

Genelde sırt bölgesine yapılsa da kişinin şikayetine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına uygulanabilir. Uygulama yapılacak bölge doktor tarafından belirlenir.

Hacamat için neden kliniğimizi tercih etmelisiniz?

*Kişiye özel detoks diyeti veridiği için  (Gerekirse besin alerjisi testi yapılır)

*Hacamatın etkisini arttırmak için öncesinde masaj uygulandığı için. Rahatlama, gevşeme, dolaşımın hızlandırılması  sağlanır.

*Etkisi kulak akupunkturuyla desteklendiği için (özellikle psikolojik noktalara uygulama yapılır)

Anahtar Kelimeler: Eskişehir Hacamat, Eskişehir Hacamat Merkezi, Eskişehir Hacamat Kliniği, Eskişehir Hacamat Doktoru, Eskişehir Hacamat Hastane, Eskişehir Hacamat Malzemeleri