Hacamat

Hacamat

Hacamat nedir

Hacamat çok eski zamanlardan günümüze gelmiş, Peygamberimizin (sav) kendi sağlığı için kullandığı ve ümmetine de tavsiye ettiği, Avrupa ve Amerika ‘da uygulanan bir tedavi şeklidir.

Tüm bedenin zinde olması ve sağlıklı kalması için detoks gereklidir. Bu da daha az uyku ve dinç bir yaşam demektir. Dışarıdan alınan ağır metaller, toksinler, kullanılan ilaç ve hormonlu, katkılı gıdalar bağışıklık sistemini etkileyerek hastalıklara sebep olur. Bu kötü etkiler karaciğer, akciğer, böbrek ve cilt tarafından yok edilmeye çalışılır (detoks). Toksin miktarı detoks kapasitesini aşarsa zamanla sorunlara yol açar. Toksinlerin en çok bulunduğu yerler hareketsiz bölgelerdeki bağ dokudur (sırt bölgesi gibi). Hacamat, toksinler ve ağır metallerin temizlenmesinde kullanılan detoks yöntemlerinden biridir. 

Hacamat kan ve lenf dolaşımını destekler. Bağışık sistemini güçlendirdiği için hastalıklardan korunmaya katkı sağlar.

Organların ciltte yansıma bölgeleri vardır (headzone etkisi). Bu bölgeler uyarılarak ilgili organdaki (karaciğer, sindirim organları, akciğer, kalp vb) tamir mekanizmaları uyarılır ve iyileşme sürecine katkıda bulunulur.

Akupunktur felsefesine göre her organın duygusal bir karşılığı vardır. Mesela akciğer kederin,  karaciğer öfkenin, böbrek korkunun evidir. Zihin ve beden bir bütün olduğu için çok kederlenenler, üzülenler verem, astım gibi akciğer hastalıklarına yakalanmaya meyilli olur; akciğer hastası olan insanlar kederli, depresif olurlar. Bu nedenle ilgili organın ciltteki yansıma noktasına yapılan hacamat psikolojik olarak rahatlamaya neden olabilir. Rahatlama, stresin azalması uyku problemlerinin düzelmesine katkı sağlar.

Hacamat ağrı tedavisinde, kramp ve kulunçlarda kullanılabilir.

Hacamat vücudun hangi bölgelerine yapılır?

Genelde sırt bölgesine yapılsa da kişinin şikayetine göre baş bölgesi ve vücudun diğer akupunktur noktalarına uygulanabilir. Uygulama yapılacak bölge doktor tarafından belirlenir.